2026-06-26

Kommuniké från Nivikas extra bolagsstämma den 26 juni 2026

Pressmeddelande      26 juni 2026


 

Nivika Fastigheter AB (publ) höll under fredagen den 26 juni 2026 en extra bolagsstämma varvid följande huvudsakliga beslut fattades.

För mer detaljerad information om innehållet i besluten hänvisas till den fullständiga kallelsen till stämman och de fullständiga förslagen. Kallelse till stämman samt fullständiga förslag finns tillgängliga på bolagets webbplats, www.nivika.se.

Beslut om minskning av aktiekapitalet genom indragning av egna aktier och ökning av aktiekapitalet genom fondemission utan utgivande av nya aktier

Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att minska aktiekapitalet genom indragning av egna aktier av serie B som återköpts med stöd av det bemyndigande som årsstämman 2026 lämnat till styrelsen. Minskningen av aktiekapitalet ska ske med 2 692 797 kronor genom indragning av 5 385 594 egna aktier av serie B.

Stämman beslutade vidare om ökning av aktiekapitalet genom en fondemission med ett belopp motsvarande 2 715 000 kronor, vilket är mer än det belopp som aktiekapitalet minskats med genom indragning av aktier enligt stycket ovan. Fondemissionen ska genomföras utan utgivande av nya aktier genom att beloppet överförs från fritt eget kapital.

Bolagets aktiekapital kommer att uppgå till 47 965 000 kronor och antalet aktier kommer att vara 90 500 000, var och en med ett kvotvärde om 0,53 kronor, fördelat på 21 776 200 aktier av serie A och 68 723 800 aktier av serie B.

 

 

 

Nivika Fastigheter AB - Pressmeddelande Kommuniké (2026-06-26)