KONTAKTA OSS

Här hittar du kontaktinformation till alla våra kontor. Behöver du hjälp med något i din bostad ber vi dig göra en serviceanmälan  direkt här på hemsidan.

Behöver du
göra en serviceanmälan?

Här kan du enkelt göra en serviceanmälan eller logga in på mina sidor för att hitta mer information om just ditt boende.

Vanliga frågor
och svar

Akuta
ärenden

Karta

Hitta ditt kontor eller person

Välj ett av våra kontor här:

Välkommen till huvudkontoret

Nivika Huvudkontor

Nivika Fastigheter AB
Ringvägen 38
331 32 Värnamo

Kontakt

010-263 61 00

varnamo@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00. 

Vi jobbar på Huvudkontoret

Person
Cajsa Bergman

Ekonomi
Huvudkontor

010-263 61 67

cajsa.bergman@nivika.se

Person
Camilla Johansson

Ekonomi
Huvudkontor

010-263 61 08

camilla@nivika.se

Person
Emelie Regnell

Hållbarhetschef
Huvudkontor

010-263 61 71

emelie.regnell@nivika.se

Person
Emelie Svensson

Fastighetsteknik
Huvudkontor

010-263 61 11

emelie.svensson@nivika.se

Person
Emmie Nilsson

Projektledare
Huvudkontor

010-263 61 13

emmie@nivika.se

Person
Jan Abrahamsson

Inköps- och avtalsansvarig
Huvudkontor

010-263 61 22

janne@nivika.se

Person
Jan Wernersson

Projektledare underhåll
Huvudkontor

010-263 61 66

jan.wernersson@nivika.se

Person
Jeanette Sandqvist

Ekonomi
Huvudkontor

010-263 61 23

Jeanette@nivika.se

Person
Joakim Dickér

Marknadsföring
Huvudkontor

010-263 61 85

Joakim@nivika.se

Person
Jonas Wetterholm

Projektledare
Huvudkontor

010-263 61 27

Jonas@nivika.se

Person
Julia Örbom

Transaktions- och finanscontroller
Huvudkontor

010-263 61 29

Julia.orbom@nivika.se

Person
Jörgen Davidsson

Redovisningsansvarig
Huvudkontor

010-263 61 28

Jörgen@nivika.se

Person
Kristina Karlsson

CFO / IR, vVD
Huvudkontor

010-263 61 32

Kristina@nivika.se

Person
Lena Bergman

Löneadministratör
Huvudkontor

lena.bergman@nivika.se

Person
Lina Nilsson

Koncerncontroller
Huvudkontor

010-263 61 33

Lina@nivika.se

Person
Magnus Aronsson

Teknisk förvaltare
Huvudkontor

010-263 61 34

magnus@nivika.se

Person
Marcus Johansson

IT
Huvudkontor

Person
Marie Svensson

Ekonomichef
Huvudkontor

010-263 61 79

marie.svensson@nivika.se

Person
Mats Andersson

Projektledare
Huvudkontor

010-263 61 37

mats.andersson@nivika.se

Person
Niclas Bergman

VD
Huvudkontor

010-263 61 47

Niclas@nivika.se

Person
Nina Quaade

Hyresadministration
Huvudkontor

010-263 61 76

nina.quaade@nivika.se

Person
Nina Svensson

Administration/Reception
Huvudkontor

010-263 61 01

nina.svensson@nivika.se

Person
Rasmus Olsson

Uthyrningschef
Huvudkontor

010-263 61 52

Rasmus@nivika.se

Person
Stina Gof

Operativ chef
Huvudkontor

010-263 61 84

stina.gof@nivika.se

Välkommen till Borås

Nivika Borås

Nivika Fastigheter AB

Kontakt

010-263 61 05

boras@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00. 

Vi jobbar i Borås

Person
Benjamin Gesher

Förvaltare
Ulricehamn, Jönköping, Borås

010-263 61 06

benjamin@nivika.se

Person
Elinor Gesher

Hyresadministration
Jönköping, Ulricehamn, Borås

010-263 61 69

elinor.gesher@nivika.se

Person
Pekka Markkanen

Fastighetstekniker
Ulricehamn, Borås

Person
Wiktor Waldenby

Bostadsuthyrning
Jönköping, Ulricehamn, Borås

010-263 61 36

wiktor.waldenby@nivika.se

Välkommen till Båstad

Nivika Båstad

Nivika Fastigheter AB

Kontakt

010-263 61 15 (Obs! nytt nummer)

bastad@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00. 

Vi jobbar i Båstad

Person
Andreas Källström

Förvaltningschef
Båstad, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Höganäs, Laholm, Varberg, Falkenberg

010-263 61 04

andreas.kallstrom@nivika.se

Person
Christoffer Lindgren

Förvaltare
Varberg, Falkenberg, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Höganäs, Laholm, Båstad

010-263 61 68

christoffer.lindgren@nivika.se

Välkommen till Eksjö

Nivika Eksjö

Nivika Fastigheter AB

Kontakt

010-263 61 25

eksjo@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00.  

Vi jobbar i Eksjö

Person
Anders Norén

Fastighetstekniker, Dekundus AB
Vetlanda, Sävsjö, Eksjö

0383-120 00

anders.noren@dekundus.se

Person
Anton Carlström, Dekundus

VD, Dekundus AB
Eksjö, Vetlanda, Sävsjö

0383-41 80 01

anton.carlstrom@dekundus.se

Person
Sofia Isberg, Dekundus

Uthyrare, Dekundus AB
Eksjö, Vetlanda, Sävsjö

0383-41 80 06

sofia.isberg@dekundus.se

Välkommen till Falkenberg

NIVIKA Falkenberg

Nivika Fastigheter AB

Kontakt

010-263 61 35

falkenberg@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00.

Vi jobbar i Falkenberg

Person
Andreas Källström

Förvaltningschef
Båstad, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Höganäs, Laholm, Varberg, Falkenberg

010-263 61 04

andreas.kallstrom@nivika.se

Person
Christoffer Lindgren

Förvaltare
Varberg, Falkenberg, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Höganäs, Laholm, Båstad

010-263 61 68

christoffer.lindgren@nivika.se

Välkommen till Gislaved

Nivika Värnamo

Nivika Fastigheter AB
Ringvägen 38
331 32 Värnamo

Kontakt

010-263 61 00

varnamo@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00. 

Vi jobbar i Gislaved

Välkommen till Göteborg

Nivika Göteborg

Nivika Fastigheter AB

Kontakt

010-263 61 30

goteborg@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00. 

Vi jobbar i Göteborg

Person
Andreas Källström

Förvaltningschef
Båstad, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Höganäs, Laholm, Varberg, Falkenberg

010-263 61 04

andreas.kallstrom@nivika.se

Person
Christoffer Lindgren

Förvaltare
Varberg, Falkenberg, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Höganäs, Laholm, Båstad

010-263 61 68

christoffer.lindgren@nivika.se

Välkommen till Halmstad

Nivika  Halmstad

Nivika Fastigheter AB

Kontakt

010-263 61 40

halmstad@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00.  

Vi jobbar i Halmstad

Person
Andreas Källström

Förvaltningschef
Båstad, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Höganäs, Laholm, Varberg, Falkenberg

010-263 61 04

andreas.kallstrom@nivika.se

Person
Christoffer Lindgren

Förvaltare
Varberg, Falkenberg, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Höganäs, Laholm, Båstad

010-263 61 68

christoffer.lindgren@nivika.se

Person
Tomas Wigh

Fastighetsskötare, Haverdal
Halmstad

Välkommen till Herrljunga

Nivika Båstad

Nivika Fastigheter AB

Kontakt

010-263 61 05

boras@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00. 

Vi jobbar i Herrljunga

Välkommen till Höganäs

Nivika Höganäs

Nivika Fastigheter AB

Kontakt

010-263 61 45

hoganas@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00. 

Vi jobbar i Höganäs

Person
Andreas Källström

Förvaltningschef
Båstad, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Höganäs, Laholm, Varberg, Falkenberg

010-263 61 04

andreas.kallstrom@nivika.se

Person
Christoffer Lindgren

Förvaltare
Varberg, Falkenberg, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Höganäs, Laholm, Båstad

010-263 61 68

christoffer.lindgren@nivika.se

Välkommen till Jönköping

Nivika Jönköping

Nivika Fastigheter AB
Österängsvägen 2A
554 63 Jönköping

Kontakt

010-263 61 10

jonkoping@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00.  

Vi jobbar i Jönköping

Person
Adam Halvardsson

Fastighetstekniker
Jönköping

Person
Benjamin Gesher

Förvaltare
Ulricehamn, Jönköping, Borås

010-263 61 06

benjamin@nivika.se

Person
Elinor Gesher

Hyresadministration
Jönköping, Ulricehamn, Borås

010-263 61 69

elinor.gesher@nivika.se

Person
Jimmy Hamerius Hultberg

Fastighetstekniker
Jönköping

Person
Kristian Gustafsson

Fastighetsskötare
Jönköping

Person
Mats Bergendahl

Teknisk förvaltare
Jönköping

+4610-263 61 38

mats@nivika.se

Person
Michallis Korniotis

Fastighetstekniker
Jönköping

Person
Nicklas Geidenmark

Fastighetstekniker
Jönköping

Person
Simon Nuay

Förvaltningschef
Jönköping

010-263 61 54

Simon@nivika.se

Person
Staffan Antoniusson

Förvaltare
Jönköping

010-263 61 56

Staffan@nivika.se

Person
Wiktor Waldenby

Bostadsuthyrning
Jönköping, Ulricehamn, Borås

010-263 61 36

wiktor.waldenby@nivika.se

Person
Zakaria Farzat

Fastighetsskötare, yttre
Jönköping

Välkommen till Kalmar

Nivika Kalmar

Nivika Fastigheter AB

Kontakt

010-263 61 55

kalmar@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00. 

Vi jobbar i Kalmar

Person
Andreas Jakobsson

Teknisk förvaltare
Växjö, Kalmar

010-263 61 63

andreas.jakobsson@nivika.se

Person
Anna Rydberg

Uthyrning bostäder
Växjö, Kalmar

010-263 61 81

anna.rydberg@nivika.se

Person
Anna Sjöberg

Förvaltningschef
Växjö, Kalmar

010-263 61 64

anna.sjoberg@nivika.se

Person
Olle Jansson

Kommersiell förvaltare
Växjö, Kalmar

010-263 61 77

olle.jansson@nivika.se

Välkommen till Laholm

Nivika Laholm

Nivika Fastigheter AB

Kontakt

010-263 61 65

laholm@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00. 

Vi jobbar i Laholm

Person
Andreas Källström

Förvaltningschef
Båstad, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Höganäs, Laholm, Varberg, Falkenberg

010-263 61 04

andreas.kallstrom@nivika.se

Person
Christoffer Lindgren

Förvaltare
Varberg, Falkenberg, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Höganäs, Laholm, Båstad

010-263 61 68

christoffer.lindgren@nivika.se

Välkommen till Ljungby

Nivika Värnamo

Nivika Fastigheter AB
Ringvägen 38
331 32 Värnamo

Kontakt

010-263 61 00

varnamo@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00. 

Vi jobbar i Ljungby

Person
Anders Johansson

Fastighetsteknik
Värnamo, Ljungby

010-263 61 02

anders.johansson@nivika.se

Person
Kent Liljegren

Förvaltningschef Värnamo
Värnamo, Ljungby

010-263 61 31

Kent@nivika.se

Person
Monika Freij

Uthyrning kommersiellt
Värnamo, Ljungby

010-263 61 74

monika.freij@nivika.se

Välkommen till Nivika Mitt lager AB

Nivika Mitt LAGER AB

Nivika Mittlager AB
Ringvägen 38
331 32 Värnamo

Kontakt

010-263 69 00

kundservice@mittlager.se

Information

Mitt Lager erbjuder flexibel och prisvärd förvaring för både privatpersoner och företag.

Läs mer på mittlager.se

Vi jobbar på Nivika Mitt lager AB

Person
Ingela Isaksson

Verksamhetschef Mitt Lager Väst
Nivika Mitt lager AB

010-263 69 31

ingela@mittlager.nu

Person
Nicklas Falk

Verksamhetschef Mitt Lager Öst
Nivika Mitt lager AB

010-263 61 41

Nicklas@mittlager.nu

Välkommen till Sävsjö

Nivika Sävsjö

Nivika Fastigheter AB

Kontakt

010-263 61 75

savsjo@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00. 

Vi jobbar i Sävsjö

Person
Anders Norén

Fastighetstekniker, Dekundus AB
Vetlanda, Sävsjö, Eksjö

0383-120 00

anders.noren@dekundus.se

Person
Anton Carlström, Dekundus

VD, Dekundus AB
Eksjö, Vetlanda, Sävsjö

0383-41 80 01

anton.carlstrom@dekundus.se

Person
Sofia Isberg, Dekundus

Uthyrare, Dekundus AB
Eksjö, Vetlanda, Sävsjö

0383-41 80 06

sofia.isberg@dekundus.se

Välkommen till Ulricehamn

Nivika Ulricehamn

Nivika Fastigheter AB

Kontakt

010-263 61 70

ulricehamn@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00. 

Vi jobbar i Ulricehamn

Person
Benjamin Gesher

Förvaltare
Ulricehamn, Jönköping, Borås

010-263 61 06

benjamin@nivika.se

Person
Elinor Gesher

Hyresadministration
Jönköping, Ulricehamn, Borås

010-263 61 69

elinor.gesher@nivika.se

Person
Pekka Markkanen

Fastighetstekniker
Ulricehamn, Borås

Person
Samer Akkad

Fastighetsskötare
Ulricehamn

Person
Wiktor Waldenby

Bostadsuthyrning
Jönköping, Ulricehamn, Borås

010-263 61 36

wiktor.waldenby@nivika.se

Välkommen till Varberg

Nivika Varberg

Nivika Fastigheter AB
Birger Svenssons väg 32 A
432 40 Varberg

Kontakt

010-263 61 80

varberg@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00.

Vi jobbar i Varberg

Person
Andreas Källström

Förvaltningschef
Båstad, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Höganäs, Laholm, Varberg, Falkenberg

010-263 61 04

andreas.kallstrom@nivika.se

Person
Christoffer Lindgren

Förvaltare
Varberg, Falkenberg, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Höganäs, Laholm, Båstad

010-263 61 68

christoffer.lindgren@nivika.se

Välkommen till Vetlanda

Nivika Vetlanda

Nivika Fastigheter AB
Lasarettsgatan 1 D
574 32 Vetlanda

Kontakt

010-263 61 90

vetlanda@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00. 

Vi jobbar i Vetlanda

Person
Anders Norén

Fastighetstekniker, Dekundus AB
Vetlanda, Sävsjö, Eksjö

0383-120 00

anders.noren@dekundus.se

Person
Anton Carlström, Dekundus

VD, Dekundus AB
Eksjö, Vetlanda, Sävsjö

0383-41 80 01

anton.carlstrom@dekundus.se

Person
Sofia Isberg, Dekundus

Uthyrare, Dekundus AB
Eksjö, Vetlanda, Sävsjö

0383-41 80 06

sofia.isberg@dekundus.se

Välkommen till Värnamo

Nivika Värnamo

Nivika Fastigheter AB
Ringvägen 38
331 32 Värnamo

Kontakt

010-263 61 00

varnamo@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00. 

Vi jobbar i Värnamo

Person
Anders Johansson

Fastighetsteknik
Värnamo, Ljungby

010-263 61 02

anders.johansson@nivika.se

Person
Jan Svensson

Fastighetsskötare
Värnamo

Person
Kent Liljegren

Förvaltningschef Värnamo
Värnamo, Ljungby

010-263 61 31

Kent@nivika.se

Person
Kicki Lindahl

Fastighetsskötare
Värnamo

Person
Mats Stigsson

Fastighetsskötare
Värnamo

Person
Monika Freij

Uthyrning kommersiellt
Värnamo, Ljungby

010-263 61 74

monika.freij@nivika.se

Person
Peter Johansson

Fastighetstekniker
Värnamo

Person
Stefan Wrethstig

Fastighetstekniker
Värnamo

Person
Therese Gyllensten

Uthyrning bostäder
Värnamo

010-263 61 58

Therese@nivika.se

Välkommen till Växjö

NIVIKA Växjö

Nivika Fastigheter AB
Smedjegatan 30
352 46 Växjö

Kontakt

010-263 61 20

vaxjo@nivika.se

Öppettider

Vår växel är öppen vardagar från kl. 08.00–16.00 med stängt för lunch mellan kl.12.00-13.00. 

Vi jobbar i Växjö

Person
Andreas Jakobsson

Teknisk förvaltare
Växjö, Kalmar

010-263 61 63

andreas.jakobsson@nivika.se

Person
Anna Rydberg

Uthyrning bostäder
Växjö, Kalmar

010-263 61 81

anna.rydberg@nivika.se

Person
Anna Sjöberg

Förvaltningschef
Växjö, Kalmar

010-263 61 64

anna.sjoberg@nivika.se

Person
Birgitta Svantesson

Fastighetsskötare
Växjö

Person
Magnus Mattsson

Fastighetstekniker
Växjö

magnus.mattsson@nivika.se

Person
Olle Jansson

Kommersiell förvaltare
Växjö, Kalmar

010-263 61 77

olle.jansson@nivika.se

Person
Pelle Svantesson

Projektledning / Fastighetsdrift
Växjö

Person
Tommy Åkesson

Fastighetstekniker
Växjö

Har du någon fråga eller fundering?

Nedan har vi har sammanställt några av de vanligaste frågorna vi får och besvarat dem, allt för att göra det enkelt för dig att hitta den information som du söker. Om du ändå inte hittar svaret på din fråga – tveka inte att kontakta oss så hjälper vi dig.

Vanliga frågor och svar

Här kan du läsa svaren på några av de vanligaste frågorna vi får.

Hyresavierna skickas ut per mail. Eftersom det är ett automatiskt utskick via vårat ekonomisystem finns risken att den kan hamnat i din skräppost. Du kan också hitta dina hyresavier på Mina sidor under menyvalet Mina sidor / Betalningar.

Hittar du inte din hyresavi mina sidor, eller in din mail senast den 20:e i månaden är du välkommen att kontakta oss.

Lägenhetsnycklar som tappas bort innebär en säkerhetsrisk för oss alla och även för framtida hyresgäster i din lägenhet. Därför måste vi som fastighetsägare alltid förvissa oss om att samtliga nycklar återlämnas vid en lägenhetsuppsägning, och vid avsaknad av nycklar måste ny/nya låskolvar monteras. Vi debiterar då kostnader för att byta låscylinder och tillverka nya nycklar. 

Du måste ALLTID anmäla en borttappad nyckel.

Om du skulle hitta något fel eller har någonting att anmärka på i ditt boende så är du välkommen att göra en serviceanmälan. För snabbast hantering utav ditt serviceärende görs den lättast på vår hemsida via vårt onlineformulär på mina sidor. För akuta ärenden så ringer du oss - du hittar rätt kontaktuppgifter detta högst upp på menyn under knappen ”Serviceanmälan”.

 

Första vardagen i den månad som ditt kontrakt börjar att gälla. Vid undantag blir du kontaktad utav oss.

Våra bostadsprojekt som vi håller på och bygger eller planerar att bygga presenteras på vår projektsida. Där kan du hitta vad som är på gång och anmäla intresse för en bostad på just det projektet. Vi försöker uppdatera våra projektsidor löpande vartefter projekten fortskrider och till dem som anmäler intresse för en bostad erbjuder vi naturligtvis en förtur att få välja en lägenhet som passar via en lägenhetsväljare online eller dylikt.

Sök bland fler frågor och svar
Bubbla