2021-03-05

Nu tas första spadtaget till en ny signaturbyggnad på Arenastadsområdet i Växjö

Nu sätter vi spaden i marken för projektet ”Nivika Center” på Arenastadsområdet i Växjö. Projektet är ett samarbete mellan Nivika Fastigheter AB och innebandyföreningen Växjö Vipers gällande en till- och ombyggnad av föreningens anläggning, Fortnox Arena. Tanken är att utöka klubbens faciliteter och samtidigt bygga bostäder framförallt för unga vuxna som studerar och arbetar i området.

Nyheter

Välkommen

Var: Fortnox Arena, Arenastadsområdet i VäxjöNär: Tis 9 mars kl. 11:45Hur: Med tanke på corona, vänligen föranmäl din närvaro till stefan.angeskog@nivika.se

Nu sätter vi spaden i marken för projektet ”Nivika Center” på Arenastadsområdet i Växjö. Projektet är ett samarbete mellan Nivika Fastigheter AB och innebandyföreningen Växjö Vipers gällande en till- och ombyggnad av föreningens anläggning, Fortnox Arena. Tanken är att utöka klubbens faciliteter och samtidigt bygga bostäder framförallt för unga vuxna som studerar och arbetar i området.

Projektet består av två etapper, dels ett höghus med 157 hyreslägenheter som kommer resa sig 19 våningar ovan mark och bli Växjös högsta byggnad, dels blir det en tillbyggnad av arenadelen som kommer inrymma bland annat kansli och en restaurangdel med direktaccess till arenan. Byggnaderna kommer totalt att omfatta cirka 9 000 m2 varav cirka 5 900 m2 blir bostäder.

Projektet kommer byggas för att certifieras enligt Miljöbyggnad Silver och planeras stå klart under första kvartalet 2023, projektbudgeten är cirka 230 miljoner kronor.

-”Vi är väldigt glada och stolta att äntligen kunna komma igång med byggnationen av detta projekt som vi har jobbat med under en längre tid. Nivika är relativt nya på bostadsmarknaden i Växjö men äger sedan tidigare ett 30-tal fastigheter med kommersiella lokaler i staden. I december 2020 stod etapp ett av vårt första bostadsprojekt i Växjö, kv. Snöflingan i Bergunda, klart med 48 av totalt 80 lägenheter.Med detta nya projekt kommer vi skapa en ny signaturbyggnad i Växjö som till viss del formar om Växjös stadsbild men även etablerar Nivika Fastigheter på Växjös bostadsmarknad ytterligare.” säger Stefan Angeskog, fastighetschef Växjö, Nivika.

De första spadtagen kommer tas av:

  • Niclas Bergman, VD/ägare och grundare av Nivika Fastigehter AB
  • Staffan Dahlström, VD/ägare och grundare av GBJ Bygg AB
  • Åke Axelsson, ordförande Växjö Vipers
  • Anna Tenje (M), kommunstyrelsens ordförande Växjö

Mer fakta om projektet finns här

Presskontakt:
Nivika Fastigheter AB
Stefan Angeskog, fastighetschef Växjö
Telefon 0708-39 83 54, stefan.angeskog@nivika.se

Nivika center

fler nyheter